2010. augusztus 1., vasárnap

Hummusz - VKF! XXXVI.

Előre kell bocsátanom, hogy ez az első VKF! forduló, amiben részt veszek. Igen rövid blogos háttér után, amikor megláttam, hogy milyen témában kell produkálni valami finomat, egyből tudtam, hogy ez az igazán nekem való téma. Sedith arra kért bennünket, hogy dobjuk bele a világjáró fazékba azokat a más népektől átvett ételeket, amiket szívesen szoktunk főzni, fogyasztani, netán még sosem volt alkalmunk elkészíteni, de mindig is birizgálta a fantáziánkat, hogy milyen lehet!

Sokat gondolkoztam azon, hogy mit is kellene csinálni, sok ötlet felmerült, de végül a hummusz győzött! Tavaly májusban az öcsém legjobb barátjánál töltöttünk 10 napot Dubaiban. Bátran mondhatom, hogy életem legnagyobb élménye volt. Itt ettem először hummuszt (vagy hummust), amit egyfajta előételként fogyasztanak. Szerintem akár főétkezésnek is lemegy, mert ha nem tudsz magadnak megálljt parancsolni, akkor tökéletesen jól lehet vele lakni.


A Wikipédia szerint a hummusz egy krémes állagú közel-keleti (arab) étel, melynek arab eredetű elnevezése egyszerűen csicseriborsót jelent. A kész étel teljes neve eredetileg حُمُّص بطحينة (ḥummuṣ bi ṭaḥīna), azaz csicseriborsó tahinával. Rendkívül népszerű a Közel-Kelet országaiban, talán épp ezért időről időre viták lobbannak fel a hummusz "tulajdonjogával" kapcsolatban, több nemzet is magáénak vallja. Az sem tisztázott kérdés, hogy mikor is keletkezett a receptja. A Wikipédia szerint egyes legendák azt tartják, hogy az első hummuszt a hadvezér Salah ad-Din készítette a 12. században. De az is lehet, hogy közel sem olyan régi az étel, mint azt sokan gondolják. Az első hitelt érdemlő utalások ugyanis csak a 18. századi Damaszkuszból származnak.

Egy biztos, a hummuszhoz feltétlenül szükség van csicseriborsóra, tahinira(tahina) olívaolajra, citromlére és fokhagymára. Egyes receptek szerint kell még hozzá őrölt római kömény és bors is. Jamie Oliver csili paprikát is tesz bele...


A hozzávalók mennyiségét egyéni ízlés szerint lehet változtatni, az alábbi mennyiségek csak kiindulópontként szolgálnak.

Hozzávalók:
1 doboz csicseriborsó-konzerv
fél citrom leve
2 fokhagymagerezd
2 ek. tahini
1-2 ek. olívaolaj

  1. A konzerv levét leszűrjük, de megtartjuk, mert a hummuszunk állagát ezzel tudjuk majd szabályozni.
  2. Ha ez megvan, akkor a csicseriborsót a zúzott fokhagymával, a tahinivel (ami nem más, mint szezámmag paszta), az olívaolajjal és a sóval robotgépben vagy a mixerrel pépesre turmixoljuk. Ezt is ízlés szerinti állagig tegyük, ha esetleg hígabb krémet szeretnénk előállítani, akkor öntsünk hozzá bátran a konzerv levéből.
  3. A tálaláskor öntsünk rá egy kis olívaolajat és paprikával is meg lehet szórni. Pitával tálaljuk!

1 megjegyzés:

  1. Szia!

    Mint gasztrobloggernek, szeretném a figyelmedbe ajánlani a gasztro.miner.hu oldalt, ahol a gasztronómiai témájú blogokat jelenítjük meg egy helyen, és az online elérhető Gasztroblogger Szakácskönyvet, ahová blogodból valószínűleg néhány receptet külön is kiemelünk.

    Szeretnénk, ha a Te blogod is megjelenhetne oldalunkon, s ehhez hozzájárulásodat szeretnénk kérni (szabályunk, hogy csak azok bejegyzései jelennek meg, akik ehhez hozzájárulnak). A bejegyzésedből csak egy kivonat jelenik meg honlapunkon és esetlegesen egy kis kép: ha valaki el szeretné olvasni írásodat, akkor a blogodra fog eljutni. A csatlakozásnak anyagi vonzata nincs, a bejegyzések első egy-két mondatának listázásához a blog feedjét dolgozzuk fel, tehát semmilyen technikai teendőd sincs. Az eddigi tapasztalatok alapján napi további 50-100 látogatót is jelenthet, ha bekerül valaki a listába.

    Amennyiben úgy döntöttél, csatlakoznál hozzánk vagy kérdésed van, kérlek írj az info kukac miner pont hu--ra!

    Üdvözlettel:
    Miner.hu

    VálaszTörlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...